Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı - MELET IRMAĞI TEMİZLENİYOR
MELET IRMAĞI TEMİZLENİYOR
Tarih: 18.01.2013 Saat: 23:14
Konu: MESUDİYE
Mesudiye Belediyesi İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı projeyle Melet Irmağının temiz tutulması için çalışma yürütecek.

Mesudiye Belediyesi İŞKUR ile ortaklaşa yaptığı projeyle Melet Irmağının temiz tutulması için çalışma yürütecek.
Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, yaklaşık iki yıl önce bir maden ocağından Melet Irmağına kirli atık akıtılmasından sonra maden ocağı kapatılmasına rağmen şu anda o bölgede bir çalışma yapıldığını söyledi. Bu çalışmaların Melet Irmağına zarar vermemesi için İŞKUR Müdürlüğüyle ortaklaşa bir proje geliştirdiklerini ifade eden Gül, alınacak on beş elamanla ırmağın kirli kısımlarını temizleme çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.
Mesudiye Kaymakamı Taner Bolat ile birlikte Baro Başkanı Avukat Oktay Çanak'a hayırlısı olsun ziyaretinde bulunan Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, burada yaptığı açıklamada Ordulu işadamlarını Mesudiye'ye yatırım yapmaya davet etti.

“Melet Irmağını
çok önemsiyoruz”
Melet ırmağının Mesudiye ve Ordu için çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Gül, İŞKUR'la yürüttükleri çalışma neticesinde ırmağın kirli kısımlarının temizleneceğini söyledi.Gül, " Ordulu Milletvekillerimiz tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine önerge verilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da baskısıyla oradaki maden ocağı kapatılmıştı. Yaklaşık iki yıldır da Melet Irmağına herhangi bir kirli atık akmıyor. Ancak şu anda gördüğüm kadarıyla orada bir çalışma var. Biz de Mesudiye Belediyesi olarak gelişmeleri takip ediyoruz. Herhangi bir kirlilik söz konusu olduğunda gerek Ordu kamuoyunu bilgilendirme, gerekse bürokrasiye haber verme noktasında yakın takipteyiz. Biz melet Irmağını çok önemsiyoruz. Bilindiği gibi Melet Irmağı üzerine şu anda birkaç tane HES yapılıyor. Biz de çevre kirliliği görülen kısımlarını temizlemek için İŞKUR'la işbirliği içerisinde on beş eleman talep ettik. Projemiz gerçekleştiğinde bunu Valimiz de destekleyecek. Melet Irmağının baraja kadar olan bölümünün çevresel kirliliğini temizlemek amaçlı çalışmamız ve projemiz olacak" dedi.

“Dere yolu erken
bitirilebilir”
Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak olan dere yolu projesinin daha erken tarihte bitirilebileceğini ifade eden Gül, bitirilme tarihinin geri çekilmesi halinde havaalanıyla aynı anda hizmete girebileceğini söyledi.Dere yolunun bitirildikten sonra ise Mesudiye'ye teğet geçeceğini belirten Gül, "Mesudiye’miz ve Ordumuz için ilimizi Akdeniz'e, İç Anadolu'ya bağlayan bu yol inanıyoruz ki 2014 yılı sonunda bitecektir. Biz orayı alan müteahhitle en son görüşmemde 2015 yılında biteceği söylendi ama yasal olarak karayollarında ödenek sıkıntısı olmazsa bir yıl geri çekerek dere yolunun havaalanıyla aynı tarihte bitirilmesi ihtimalide var. Eğer basınımızda kamuoyunda bunu dile getirir ve karayolları da iyi bir ödenek ayırırsa 2014 yılında Akdeniz-Karadeniz yolu bitmiş olacak. Şu anda Mesudiye-Topçam ayrımındaki 23 km yol ihale edildi.
Dere yolu Mesudiye'yi teğet geçmiş olacak. Önümüzdeki yıl Mesudiye'ye kadar olan bölüm dört şeritli otoban şeklinde bitmiş olacak. Mesudiye Ordu'ya uzak bir ilçeydi. Ancak ben inanıyorum ki 120 km olan bu mesafe 75 km. düşecek. Yani bir saatten daha az bir sürede bizler Ordu'ya ulaşmış olacağız. Ordu merkezde on binin üzerinde Mesudiyeli yaşıyor. Bu durumda da insanlarımızın kendi memleketine gelip gitmeleri daha çok artmış olacak" diye konuştu.

“Mesudiye,
Ordu'nun yıldızı
olacak”
Dere yolu hizmete girdiğinde Mesudiye'nin Ordu'nun yıldız ilçesi olacağını söyleyen Başkan Gül, işadamlarını Mesudiye'ye yatırım yapmaya çağırdı.
Gül, "İşadamlarımız ekolojisi bozulmayan yaylalarımıza ve özellikle de Mesudiye’mize butik otel tarzı tesisler yaparak, yatırımın önünü açsınlar.
Umuyorum ki ileride yayla turizmi ve yeşillik, deniz turizminden daha da ön plana çıkacak. Ben gelecekte Mesudiye’nin Ordu'nun yıldız ilçesi olacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak:orduhayat.com


Gnderen Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı
http://www.mesvak.org.tr

Bu Hikayenin URL'i:
http://www.mesvak.org.tr/modules.php?name=News&op=NEArticle&sid=173